دسته بندی اصلی
منوی کاربردی

تفاوت عطر و ادکلن چیست؟

1 دیدگاه
۷ خرداد ۱۳۹۷
1,840 views
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

تفاوت عطر و ادکلن

تفاوت عطر و ادکلن چیست؟

پاسخ دادن به سوال ” تفاوت عطر و ادکلن چیست؟ ” دغدغه بسیاری می باشد. بسیاری این اندیشه را دارند که عطر همان ادکلن هست و یا فکر میکنند ادکلن برای آقایان هست و عطر برای خانم هاست و بسیاری هم هستن که تفاوت عطر و ادکلن را نمی دانند و یا اصلا بر این باورند که تفاوتی میان این دو وجود ندارد!

اگر این به این فکر هستید که ادکلن مخصوص آقایان هست باید بگوییم که این یک فکر اشتباه هست. ادکلن هم می تواند زنانه باشد و هم مردانه و این مسئله می تواند شما را گیج تر بکند که تفاوت عطر و ادکلن پس چه  میتواند باشد؟!

تفاوت عطر و ادکلن

تفاوت عطر و ادکلن

اسانس . عطر . ادکلن

اسانس، به عطر هایی که در داخل شیشه ها پر میشود و حالت روغنی دارد، اسانس گفته  می شود و عطر هم در ایران به تمامی عطرهایی که اسانس نباشد عطر گفته می شود و ادکلن نیز به همان عطر های برند، ادکلن می گویند.

محصولاتی که به عنوان انواع عطر شناخته می‌شوند تنها در میزان غِلظت عصاره‌های روغنی معطر در حلال آن، که می‌تواند شامل اتانول یا ترکیبی از آب و اتانول باشد متفاوت هستند. شدت و ماندگاری عطر بر اساس غلظت، شدت و طول عمر ترکیبات معطر (اسانس طبیعی / روغن عطر) مورد استفاده در آن می‌باشد: هر قدر درصد ترکیبات معطر افزایش می‌یابد، شدت و ماندگاری آن نیز زیادتر می‌شود.

معیارهایی که برای توصیف غِلظت تقریبی یک عطر با استفاده از درصد یا حجم روغن معطر در آن، مورد استفاده قرار گیرد معمولاً مبهم و غیر دقیق می‌باشند. اما در تصویر زیر به صورت تغریبی میزان غلظت عصاره روغنی و اسانس عطر ها را می توانید مشاهده کنید: تفاوت عطر و ادکلن چیست؟

تفاوت عطر و ادکلن

تفاوت عطر و ادکلن

۱- غلیظ ترین عصاره، عطر یا perfume نام دارد با غلظتی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد خالص‌ترین و ماندگارترین بوهاست و در عین حال گرانترین نوع عطر است.

۲-  بعد از آن به ترتیب، Eau de Perfume با غلظتی در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد رایج ترین نوع عطر است که ماندگاری مناسبی دارد و به گرانی عطر هم نیست.

مطالب مرتبط :   10 فروشگاه اینترنتی برتر عطر و ادکلن

۳- ادو تویلت (Eau de Toilette) در حدود ۵ تا ۱۵ درصد غلظت داشته بوی ملایمی دارد که ماندگاری‌اش متوسط است.

۴-  آخر از همه ادکلن (Eau de Cologne) است که در واقع همان ادو تویلت (Eau de Toilette) است، بویی ملایم دارد و ماندگاری‌اش نیز به همان اندازه است.

۵- در افتر شیوهای مخصوص آقایان کمترین مقدار عصاره روغنی بکار می‌رود به همین دلیل دوام بوی آن از بقیه کم‌تر است.تفاوت عطر و ادکلن

خرید عطر مناسب

تقریبا ادکلن این روزها دیگر تولید نمی شود. اما برای خرید عطر (به معنای کلی) اگر به پایین جعبه عطرها یا شیشه آنها دقت کنید کلماتی مثل Eau de Perfuem و … را خواهید دید.
اگر دنبال ماندگاری بیشتر عطر خود هستید، عطری را خریداری نمایید که یکی از کلمات Eau de Perfume، Soie de Perfume، Perfume روی آنها درج شده باشد.
دانشمندان این حوزه معتقد هستند که میزان ماندگاری و نوع رایحه عطر و ادکلن به نوع پوست و علایق شما بستگی دارد بنابراین به کسی اجازه ندهید برای شما انتخاب انجام دهد. قبل از خرید عطر حتما آن را تست کنید.

چه کنیم تا بوی عطرمان بیشتر بماند؟

ماندگاری بوی عطر بسته به خشک یا چرب بودن پوست، اش در افراد مختلف متفاوت است. در صورت امکان در طول روز، عطر خود را تجدید کنید.
متخصصین تولید محصولات بهداشتی توصیه می کنند که عطر را به پشت گوش ها و گردن خود بزنید و مقدار کمی را هم بر روی پوست بدنتان استفاده کنید. با این کار بوی عطر شما پخش می شود و سریع از بین نمی رود. یک اسپری کوچک روی موها باعث می شود بوی عطر شما در تمام روز باقی بماند.

ترکیب شیمیایی بدن, رژیم غذایی و سن اشخاص بر عطری که به پوست زده می شود تاثیر می گذارد. در ضمن, عطر دارای بسیاری از روغن های اسانس دار می باشد. برخی از روغن های اسانس دار تاثیر متفاوتی بر روی پوست اشخاص می گذارد و احتمال دارد که برخی از آنها جذب پوست بشود. همین مساله باعث می شود تا بویی از پوست متصاعد شود و در نتیجه بوی عطر نیز متفاوت شود.

مطالب مرتبط :   10 ادکلن مردانه معروف در سال 2018

عطر را چگونه استفاده می کنند؟

در کمال تعجب مشاهده می کنیم که بسیاری از خانمها نمی دانند که عطر را به کجای پوست خودشان بزنند. عطر باید به نقاطی که دارای نبض است زده بشود. در حقیقت, نقاط دارای نبض, نقاطی هستند که فاصله رگها از سطح پوست به کمترین حد خود می رسد و در همین نقاط, رگهای خونی حرارت بیشتری از خودشان می دهند که به صورت یک پمپ کوچک عطر عمل می کند و بوی عطر نیز بهتر متصاعد می شود. نقاط دارای نبض عبارت است از : مچ دست, پشت گوش, پشت زانوی پا و پشت آرنج دست قسمت پائین گلو . در ضمن برای اینکه بوی عطر دوام بیشتری داشته باشد, روی مچ های پا نیز زده می شود که جریان متصاعد شدن عطر را از پائین به بالا امکان پذیر می سازد.

چرا برخی از عطرها گران قیمت هستند؟

عطرها دارای مقدار معینی از مواد تشکیل دهنده طبیعی گران قیمت هستند. برای ساختن ۴۵۲ گرم روغن گل محمدی, بیش از یک تن گلبرگ گل استفاده می شود که سه تا چهار هزار دلار هزینه در بر دارد. همین مساله درباره بسیاری از انواع روغن های اسانس دار نیز صادق است.

چه مواردی را باید در نگهداری عطر رعایت کرد؟

عطر, باید به دور از حرارت یا سرمای بیش از حد نگهداری بشود. در ضمن, در شیشه عطر باید محکم بسته شود تا از بخار شدن آن جلوگیری گردد. از قرار دادن عطر برای مدت طولانی در برابر تابش نور خورشید نیز جلوگیری بشود. شیشه عطر را در محل خشک، خنک و به دور از پنجره و نور خورشید نگه دارید؛ زیرا نور خورشید باعث بروز اختلالاتی در مواد تشکیل دهنده عطر شده و آن را از بین می برد. به طور کلی برای اینکه شیشه عطر عمر بیشتری داشته باشد، پیشنهاد می شود آن را همیشه درون جعبه اش نگه دارید.

آیا عطر مصارف دیگری بجز استفاده آن روی پوست دارد؟

به هنگام استحمام, میتوان چند قطره از عطر دلخواه را در آب وان ریخت. در ضمن به هنگام شستشوی لباس های زیر نیز می توان چند قطره از عطر دلخواه را به آب شستشو ریخت یا آن را روی گل های مصنوعی اسپری کرد.تفاوت عطر و ادکلن چیست؟

مواد دافع بو

حدود ۲ میلیون غده عرق بر سطح بدن دست اندرکار تنظیم دمای بدن ‏هستند. این غده‌ها با ترشح آب که تبخیر آن اثر خنک کنندگی دارد، دمای بدن ‏را تنظیم می‌کنند. از این تبخیر ، اجزای جامدی به جای می‌ماند که عمدتا ‏سدیم کلرید و مقادیر کمتری پروتئین و دیگر مواد مرکب آلی است. ‏بوی بدن بیشتر از آمینها و مواد حاصل از هیدرولیز روغنهای چرب (اسیدهای ‏چرب ، آکرولیین و غیره) است که از بدن و از رشد باکتریایی در باقیمانده ‏حاصل از غده‌های عرق گسیل می یابند. برای آنکه بدن انسان وظایف خود را ‏به خوبی انجام دهد، عمل تعریق هم امری عادی و هم ضروری است. خود ‏عرق کاملا بی بو است، اما محصولات تجزیه باکتریایی چنین نیستند.‏

مطالب مرتبط :   آیا عطر جدایی می آورد

عطر درمانی چیست؟

در واقع این روش درمانی جزقدیمی ترین درمان هاست. گفته شده که به طور سنتی مصریان از روغن‌های خوشبو برای ماساژودرمان بیماری‌های گوناگون نیز استفاده می‌‌کردند. در دوران شیوع طاعون بسیاری از افرادجهت جلوگیری از انتشار این بیماری روغن‌های معطررا می‌‌سوزاندند زیرا اعتقاد داشتند که بوی خوش، طاعون را ریشه کن می‌‌کند.

تفاوت عطر و ادکلن

لینک های مرتبط :

تفاوت عطر و ادکلن

فرق بین عطر و ادکلن

عطر درمانی چیست؟

خوشبوترین عطر مردانه

بهترین عطر زنانه با ماندگاری بالا

بهترین ادکلن های مردانه

بهترین عطر مردانه از نظر خانمها

۱۰ فروشگاه اینترنتی برتر عطر و ادکلن

منبع : fragrancex.com

Summary
تفاوت عطر و ادکلن چیست و فرق بین عطر و ادکلن چیست؟
Article Name
تفاوت عطر و ادکلن چیست و فرق بین عطر و ادکلن چیست؟
Description
تفاوت عطر و ادکلن چیست؟ فرق بین عطر و ادکلن چیست؟ عطر درمانی چیست؟ ادکلن هم می تواند زنانه باشد و هم مردانه و این مسئله می تواند شما را گیج تر بکند که تفاوت عطر و ادکلن پس چه  میتواند باشد؟!
Author
Publisher Name
hamid

یک پاسخ به “تفاوت عطر و ادکلن چیست؟”

  1. امیر عباس گفت:

    سلام و وقت بخیر.
    مطالب فوق بسیار زیبا و کاربردی بود، و بسیاری از سوالات من را در این زمینه پاسخ داد.

    خیلی استفاده کردم و واقعا لذت بردم.
    ممنون از همه دست اندرکاران سایت خوب ماه سون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *